Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Současnost obce

Současnost obce

 Ačkoliv jsou Strýčice velmi malou vesničkou (51 obyv.), nabízejí pro místní i přespolní slušnou zásobu aktivit pro volný čas.
Už poměrně dlouhou tradicí se můžou chlubit strýčičtí Sokolové, kteří brázdí fotbalová hřiště okresních přeborů už mnoho sezón a kde si zahráli snad všichni muži ze Strýčic a z okolních vesnic. Ti, kteří už nehrají se buďto stali tradičními nedělními fanoušky, nebo jinak pomáhají udržovat v chodu fotbalový tým a jeho zázemí.

Lze pronajmout školní tělocvičnu či sál na návsi, kde byl dřív biograf. A také se tak děje. V tělocvičně se střídají volejbalisté se cvičením aerobiku a v místním sále se čas od času děje kulturní akce. Poslední dobou jsou ale kulturní akce jen sporadickou záležitostí. Asi největší společenský vrch představuje Pohostinství U Brašničků, které má několika generační tradici sahající až k dobám první republiky. Koho zajímá právě toto nadějné období naší historie, může po domluvě se školníkem navštívit muzeum zřízené roku 1986 v suterénu místní školy. V muzeu je možné proniknout do tajů všedního života místních obyvatel v době první republiky i období 19. století.

Další zajímavost je určena příznivcům techniky. Starý mlýn se dodnes může chlubit funkčním mlýnským zařízením a vodním dílem. Také okolní příroda je velmi krásná a vhodná k uklidňujícím procházkám. Pasoucí se koně z chovné stáje Havel jen dokreslují romantické vzezření vesničky na konci světa a na začátku Šumavy.

Nakonec patří zmínka té nejhistoričtější části snad všech obcí v okolí včetně té naší a tou je křesťanství se všemi svými prostředky k vykonávání osvěty duše. Ta nejzásadnější věc je strýčický kostel sv. Petra a Pavla, který byl postaven na konci 13. stol. a podle něhož se dál utvářel vzhled Strýčic, což je mezi okolními obcemi vzácná výjimka a tak trochu nahrává do karet místní legendě zmiňované v historii obce. Původní jednolodí bylo postupem let doplňováno o další boční loď a předsíň. Vzácností je dochovaný pozdně gotický zvon z r. 1585. V kostele se stále provádějí nedělní bohoslužby včetně Vánočních a Velikonočních mší. Další zajímavostí zůstává fakt, že kostel je obehnán vysokou zídkou a kol dokola kostela se rozléhá hřbitov, jenž zde z jinde živého středu vsi (návsi) činí zvláště poklidné vesnické centrum, kde hlavní slovo mají duše mrtvých.